İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

“Böbrek sağlığı önemli!”

(6248 Duygu)
(1460 Duygu)
(296 Duygu)
(230 Duygu)
(219 Duygu)
(214 Duygu)
(190 Duygu)
 

Dünya Böbrek Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu, hayati organlardan olan böbreklerin sağlıklı olması için yapılması ve yapılmaması gerekenleri anlattı.
110319bobreksaglik.jpg


Her yıl mart ayı içerisinde kutlanan Dünya Böbrek Günü, Milas Devlet Hastanesi Hemodiyaliz Servisi’nde düzenlenen etkinliklerle kutlandı ve böbrek sağlığına dikkat çekildi.
Dünya Böbrek Günü dolayısıyla kamuoyuna böbrek sağlığı hakkında bilgi veren Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu, “insanlarımızın böbrek sağlığı konusunda neler yapması gerektiği ayrıca hangi bireylerin düzenli olarak böbrek fonksiyonlarını takip ettirmeleri gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Ülkemizde Türk Nefroloji Derneği tarafından yapılan CREDIT çalışmasına göre farklı düzeylerde yüzde 15.7 oranında böbrek hastalığı görülme sıklığı var. Yani toplumumuzda her 7 kişiden biri böbrek hastalığı riski altında. Hastalık son dönem böbrek yetmezliği gelişene kadar belirgin bulgu vermediğinden sadece 10 hastadan biri hasta olduğunun farkında.” diyerek konunun önemine dikkat çekti.
Böbreklerimizi korumak için düzenli egzersiz yapılmasını, sağlıklı beslenme ve ideal vücut ağırlığının korunmasını, tuz tüketiminin azaltılmasını, su tüketiminin ise artırılmasını öneren Başhekim Çubukcuoğlu, sigara ve aşırı alkol tüketiminden kaçılması gerektiğini söyledi.
RİSK GRUBU DÜZENLİ TARAMA YAPTIRMALI
“Kronik böbrek hastalığı için risk altındaki kişilere yönelik düzenli tarama ve etkin tedavi ile hastalığın gelişimi önlenebilir veya ilerlemesi engellenebilir.” diye konuşan Çubukcuoğlu, kronik böbrek hastalığı için en yüksek risk faktörleri hakkında şu bilgileri verdi: “Şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kalp-damar hastalıkları, obezite, ileri yaş, ailede böbrek hastalığı gibi durumlar böbreklerimizin sağlığını tehlikeye sokmaktadır. Bu risk faktörlerinin varlığında belirli aralıklarla mutlaka böbrek fonksiyonlarımızı takip ettirmeliyiz. Sağlıklı yaşam için böbreklerinizi koruyunuz.”

 

4.jpg

 

3.jpg

 

2.jpg


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Bakan Selçuk emekli Milli Eğitim Müdürü’nün cenazesine katıldı
Play-off Garanti Şampiyonluk Yakın…
Milli Eğitim Bakanı Selçuk Muğla’da
Bafa artık daha lezzetli, daha tatlı
MİŞTİ seyirci karşısına çıkıyor
Baharlı’ya kilit parke taşı döşendi
Saylak; “Yeter ki üretici kaliteli ürün üretsin ve iyi gelir elde etsin”
Muğla Ülkü Ocakları yeni hizmet binasını açıyor

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech